x

Zaloguj się

Środki hemostatyczne

CELOX - GRANULAT HEMOSTATYCZNY, SZYBKO ZMNIEJSZAJĄCY NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA KRWAWIENIE

Krwotoki są jedną z głównych przyczyn śmierci wskutek ran odniesionych na polu walki – odpowiadają za ok. 50% przypadków śmiertelnych. Jest to także druga, co do wielkości przyczyna śmiertelności wśród cywilnych ofiar wypadków – odpowiada za ok. 39% przypadków śmiertelnych- Instytut Badań nad Chirurgią Armii USA.
 

  

CELOX to bardzo skuteczny granulat hemostatyczny, stosowany w celu szybkiego zatrzymania intensywnego krwawienia, które może prowadzić do śmierci. Preparat ten jest łatwy w użyciu, niezwykle skuteczny (zatrzymuje wypływ krwi w 30 sekund) oraz bezpieczny (posiada oznaczenie CE jako środek medyczny Klasy III). Oferowany jest w trzech postaciach, umożliwiając ratownikom zastosowanie właściwego środka do różnego rodzaju trudnych oraz głębokich ran. Preparat nie wytwarza ciepła i nie grozi oparzeniem pacjenta bądź ratownika. Jego działanie jest niezależne od normalnego procesu gojenia się ran. Zdolność do zatrzymywania krwawienia została sprawdzona w warunkach hipotermii oraz w obecność typowych środków antykoagulacyjnych, jak np. Coumadin.

JAK DZIAŁA CELOX

Po nałożeniu bezpośrednio na krwawiącą ranę i dociśnięciu, dodatnio naładowane granulki CELOX łączą się z ujemnie naładowanymi komórkami krwi, tworząc kleisty „pseudo-skrzep”, który blokuje przepływ krwi. Powstały w ten sposób skrzep dobrze przylega do wilgotnej tkanki i zatyka miejsce wypływu krwi.

CELOX nie inicjuje normalnego procesu krzepnięcia krwi, powoduje on tylko związanie krwi, która bezpośrednio styka się z tym preparatem. Nie wywołuje także krzepnięcia krwi jako reakcji na wypływ, gdyż mogłoby to prowadzić do powstania skrzepu w pewnej odległości od nałożonego preparatu.

CZYM JEST CHITOSAN

CELOX wyprodukowany jest z chitosanu, substancji uzyskiwanej z muszli krewetek. Chitosan posiada sprawdzone właściwości przeciwbakteryjne i nie jest środkiem wzmagającym koagulację. Chitosan ulega rozpadowi i jest wchłaniany przez organizm normalnymi drogami metabolizmu. Jest znany jako środek używany do zamykania naczyń krwionośnych oraz w kardiochirurgii.

CELOX od trzech lat stosowany jest w ratownictwie medycznym i wojsku, oraz dostępny w handlu jako składnik zestawów pierwszej pomocy. Jego zaletą jest brak informacji o negatywnych skutkach jego stosowania. Składniki preparatu zostały zbadane przez niezależną instytucję w wyniku czego stwierdzono, że CELOX to środek bezpieczny w stosowaniu wewnętrznym w chirurgii, a niewielkie jego ilości pozostałe po leczeniu nie stanowią zagrożenia.

DLACZEGO CELOX

  • Sprawdzony środek zmniejszający krwawienie z tętnic w ciągu kilku minut
  • Działa w warunkach hipotermii
  • Dopuszczony przez FDA do użycia w przypadku obecności środków antykoagulacyjnych we krwi
  • Nie wydziela ciepła – nie parzy
  • Sterylne, wodoodporne opakowanie
  • Łatwy do wypłukania z rany
  • Stosowanie wymaga jedynie podstawowych umiejętności pierwszej pomocy